For football in the Karlovy Vary Region: the Derby in Sokolov or the championship in Ostrov

Fortuna Division B, Round 8: Olympie Březová – Česká Lípa (Saturday, 10.15).

Men’s regional championship, 6th round: Nové Sedlo – Královské Poříčí (Friday, 17.00), Dvory – Loko Karlovy Vary (Saturday, 10.30), Lomnice – Citice, Ostrov – Toužim, Nejdek – Chodov, Nová Role – Hroznětín, Vintířov – Slavia Karlovy Vary B (all Saturdays, 16.30 ).

Third league derby: Sokolov will repay Slavia for the spring debacle

I. A men’s class, 6th round: Františkovy Lázně – Sokolov B (Saturday, 10.00 a.m.), Skalná – Březová B (Saturday, 10.30 a.m.), Chyše – Žlutice (Saturday, 4.30 p.m.), Kraslice – FC Cheb (Sunday, 1.30 p.m.), Loket – Trstěnice (Sunday, 3.00 p.m.), Ostrov B – Pila (Sunday, 16.30, UMT), Hvězda Cheb B – Mariánské Lázně B (Sunday, 17.00).

I. B class men, 6th round: Teplá – Kolová, Březová – Bukovany, Aš/Hazlov – Dolní Žandov, Hranice – Kynšperk (all Saturday, 1.30 p.m.), Plesná Dolní Rychnov (Saturday, 4.30 p.m.), Svatava – Lipová (Sunday, 1.30 p.m.), Královské Poříčí B – Sedlec (Sunday , 16.30).

Men’s district championship Karlovy Vary, 6th round: Pernink – Božičany (Saturday, 1.30 p.m.), Merklín – Stará Role, Děpoltovice – Nejdek B, Jáchymov – Bochov (all Saturdays, 4.30 p.m.), Vojkovice – Dalovice, Štědrá – Útvina (both Sundays, 2 p.m.), Hroznětín B – Bečov (Sunday, 15.00).

Březová will challenge Arsenal, Hvězda Louny and Viktoria Rokycany

III. men’s class Karlovy Vary, 6th round: Potůčky – Sadov (Saturday, 2 p.m.), Kyselka – Kolová B (Saturday, 3 p.m.), Abertamy – Otročín, Hájek – Počerny (both Saturdays, 4:30 p.m.), Chyše B – Stanovice (Sunday, 2 p.m.), Nové Hamry – Dvory B (Sunday , 16.00).

Sokolovsk men’s district championship, 6th round: Oloví – Krásno (Saturday, 1.30 p.m.), Jindřichovice – Svatava B (Saturday, 4.30 p.m.), Habartov – Chodov B (Sunday, 3.00 p.m.), Lomnice B – Krajková (Sunday, 3.00 p.m.), Dolní Rychnov B – Horní Slavkov (Sunday, 4.30 p.m.) .

Chebsk men’s district championship, 6th round: Stará Voda – Skalná B (Saturday, 14.00), Nový Kostel – Tři Sekery, Luby – Vojtanov, Kynžvart – Hrozňatov (all Saturdays, 16.30), Křižovatka – Trstěnice B (Sunday, 14.00), Loko Mariánské Lázně – Milhostov (Sunday, 16.30 ).

In Drahovice, the road maintenance of the Karlovy Vary region achieved triumph and promotion.

In Drahovice, the road maintenance of the Karlovy Vary region achieved triumph and promotion

The article is in Czech

Tags: football Karlovy Vary Region Derby Sokolov championship Ostrov

NEXT Stories from the First Republic: free audiobook by Franta Habn from ikova