They imported goods from China, by reducing the tax they got 1.2 billion crowns. The police charged seven people and three companies | iRADIO

--

Detectives from the National Center for Organized Crime (NCOZ) have charged seven people and three legal entities for evading value added tax. This should have happened when importing goods mainly from China. They were supposed to come up with 1.2 billion crowns this way. This was stated by the police in a press release on Friday. They face up to 13 years in prison.Prague
11:01 am November 3, 2023

Share on Facebook


Share on Twitter

Share on LinkedIn

Print

Copy the url address


Abbreviated address

Copy to clipboard

Close

In recent days, police officers and customs officers carried out an action under the code name REJDAŘ in Prague, Pilsen and Ústí Region | Photo: René Volfík | Source: iROZHLAS.cz

The police blame three foreigners, four Czechs and three legal entities for reducing value added taxes. According to the police, the accused were supposed to create a group of business companies, within the framework of which they were to import various goods from third countries to the European Union between 2018 and 2021, especially from China. According to the police, the aim was to avoid paying value added tax (VAT).

In this way, they imported goods with a total value of approximately 5.4 billion crowns. Thanks to tax cuts, they then came up with 1.2 billion crowns. The police stated this on their website on Friday.


Detektivové zasahovali v IKEM. Do pražské nemocnice si přišli pro důkazy


Číst článek

Případem se od roku 2019 zabývali ústečtí příslušníci sekce Pátrání Generálního ředitelství cel na podnět Generálního finančního ředitelství. Spolupracovali také s kriminalisty z NCOZ.

Policisté a celníci v uplynulých dnech provedli akci s krycím názvem REJDAŘ v Praze, Plzeňském a Ústeckém kraji. Na bankovních účtech zajistili přibližně 17 milionů korun a dalších 2,5 milionu korun v hotovosti. Kromě toho zabavili také motorová vozidla, hodinky a více než pět set plat různého zboží, které bylo určené k prodeji na e-shopech.

Všech sedm lidí policie obvinila z trestných činů účast na organizované zločinecké skupině a zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

Právnické osoby jsou stíhány pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaný ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Vyšetřování dozoruje evropská pověřená žalobkyně Úřadu evropského veřejného žalobce.

gut

Share on Facebook


Share on Twitter

Share on LinkedIn

Print

Copy the url address


Abbreviated address

Copy to clipboard

Close


The article is in Czech &&

Tags: imported goods China reducing tax billion crowns police charged people companies iRADIO

-

PREV A man beat women in Prague. Unexpectedly, he punched them in the face
NEXT They sold online without paying tax. Seven people brought goods from her, but they were supposed to make more than a billion