Dollar ziengeni iller belli oldu – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Dollar ziengeni iller belli oldu – Son Dakika Ekonomi Haberleri
Dollar ziengeni iller belli oldu – Son Dakika Ekonomi Haberleri
--

Dünya Gazetesi Yazarı Naki Bakır, BDDK datatine göre, iller bázinda dolar in TL mevduat distribuşını analiz etti. Bakır, yazısinın girihinde, “Ülke gääse mevduat hacmi ıçinde döviz payında çıdi çığışın ılkışın ılk dokuz ımada, Aksaray, Nevşehir, Kırşehir ve Yozgat gibi Orta Anadolu illeri payları gerilemekle ırdın ilk serlarlarda yer almaya devam etti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun ( BDDK) açıklığı toplulaştırılmız aylık dağıtare göre totam yurt içi mevduat, ocak-eylül period by 49.7 percent, 4.1 trillion lira artarak 12 trillion 354 milyar liraya szütze.” analyzini shared.

Bakır, yaşininda şöle devam etti:

“Bunun 7 trillion 641.1 billion TL, 4 trillion 712.9 billion liralık part of it is currency exchange currency. By the end of 2022, TL currency exchange rate will be 64 percent, while inflation will increase by 31 percent. 1’de kaldi.

In 2022, TÜFE bázinda 49.86 percent olan dokuz aylık inflationla indirgendiginde TL mevduatlarda ‘reel’ bazda 9.4 percent sıkları olurken, döviz mevduatı hacminin kur farfıki da dahil reel olarak 12.5 percent daraldığı ışındındi. At the end of 2022, the percentage of the total amount of the account is 43.6%, and the percentage of the calculation is 5.4%.

MEVDUATIN YARISI İSTANBUL’DA

Topmal yurt içi mevduatın 44.9 percent of 5 trillion 550.2 billion lira ile about half of it, the population in the economy is very large, İstanbul’da yer alamiyo.

İstanbul, 3 trillion 384.9 billion lira ile tomat TL mevduatın percent 44.3’üne in 2 trillion 165.3 billion lira ile de döviz mevduatının percent 45.9’una sahit. İlin tomal mevduatının 39% döviz cinsinden. Toplam mevduat hacminde İstanbul’u 1 trillion 797.2 billion lira ile Ankara, 668.4 billion lira ile İzmir izliyor.”

BAYBURT MEVDUAT FAKİRİ ÇIKTAND

Bakır’ın analizine göre, Türkiye’deki totam TL mevduatın çeço 64.9’u bu üç büyük ilde birşur. Sırasılı Antalya, Bursa, Kocaeli, Adana, Muğla, Konya in Gaziantep en fazla mevduata saif ilk on il arındın yer alımı. En az mevduata saatif iller ise 2.9 billion lira ile Bayburt, about 3.6 million lira ile Ardahan, 4.1 billion lira Hakkâri, 4.5 billion lira Kilis and 6.2 billion lira ile Gümüşhane.

DOLLAR ZENGİNI İLLER

Yazida illerin dollar mevduat birikimleri de irdelendi. Bakır’ın analizine göre, “Toplam mevduatı içinde dövizin payi en yüksek il eylül sonu itibarıla 48.9 percent’la Aksaray. Bu il, the dollarization ratio by the end of 2022 is 8.8 p.a. 46.4’le Nevşehir in Kırşehir, 46.2 percent in Yozgat, 45.4 percent in Kütahya illeri izliyor. Yalova 45.3 percent, Bayburt 45.2 percent, Karaman in Elâzığ 44.4 percent in Antalya 43 percent, 9’la mevduatında dövizin payı en yüksek ilk on il arışında yer alımır.”

The article is in Czech

Tags: Dollar ziengeni iller belli oldu Son Dakika Ekonomi Haberleri

-

PREV The House of Representatives approved the introduction of eDocuments, from January we can have the ID card on our mobile phone
NEXT The US has accused an Indian citizen of plotting to assassinate a Sikh separatist leader in New York