Breaking news
S$0.004 (vs S$0.004 in FY 2022) -
RM0.011 (vs RM0.063 in FY 2022) -
Fighters on the Rise | UFC Fight Night: Rozenstruik vs. Gaziev -
GPT-3.5 vs. GPT-4: Biggest differences to consider -
RM0.027 (vs RM0.016 in 1Q 2023) -

The Slovak elections have two clear favorites and two spoilers iRADIO

--

Two months until the elections, it is very likely that Slovaks already know the final pair. Candidate of the government camp of Peter Pellegrini (Voice) and non-party representative of the opposition Ivan Korčok. Surveys clearly show their high support and, conversely, the slim chances of the rest of the applicants. However, the main favorite Pellegrini faces in the campaign, in addition to the label of “holding bag”, harsh attacks from Andrej Danek from within the government and Igor Matovič from the outside.Bratislava
5:00 a.m February 3, 2024

Share on Facebook


Share on Twitter

Share on LinkedIn

Print

Copy the url address


Abbreviated address

Copy to clipboard

Close

Two favorites and two “disruptors”. Ivan Korčok, Andrej Danko, Peter Pellegrini and Igor Matovič | Source: Collage iROZHLAS.cz / Profimedia

Parliament Speaker Peter Pellegrini is the most popular Slovak politician for a long time, next to outgoing President Zuzana Čaputová, but he is far from holding the presidential post in his pocket.


Pellegrini čelí v prezidentském boji nečekané překážce. Vydírá ho a útočí na něj koaliční partner


Číst článek

Stojí proti němu zjitřená společenská atmosféra, která reaguje na tvrdé převzetí moci novou vládou Roberta Fica (Směr) po loňských parlamentních volbách. Na vlně desetitisícových protivládních demonstrací se navíc daří jeho hlavnímu soupeři, bývalému diplomatovi Ivanu Korčokovi mobilizovat vlastní podporu, což je již vidět i v datech výzkumných agentur.

„V posledních týdnech můžeme vidět jasný trend, kdy Korčok roste a Pellegriniho postupně dobíhá. Jednoznačně vykrystalizovala dvě jména, která mají výraznou a porovnatelnou podporu a jsou horkými kandidáty na druhé kolo,“ popsal Jakub Hankovský z agentury Ipsos.

Třetí se v průzkumech a modelech pohybuje bývalý soudce Štefan Harabin, který již před pěti lety skončil na třetím místě. Tehdy získal čtrnáct procent hlasů, aktuálně se pohybuje na nižší hladině.

„Harabin má svůj stabilní a omezený elektorát a nedá se čekat, že by mohl mobilizovat nové voliče, i proto nemá potenciál hlavní favority dohnat,“ doplnil Hankovský.

V modelech druhého kola mezi Pellegrinim a Korčokem má navrch předseda parlamentu, byť i v něm se podpora obou soupeřů postupně vyrovnává. Klíčové bude, kdo na svou stranu přetáhne více voličů neúspěšných kandidátů z prvního kola.

Zatím se zdá, že největší vliv mohou mít Harabinovi voliči, kteří se nyní kloní spíše k Pellegrinimu. Před pěti lety ale velká část z nich ke druhému kolu vůbec nepřišla a účast značně poklesla.

První střety v kampani

Ředitel agentury Focus Martin Slosiarik se domnívá, že v případě souboje Pellegriniho s Korčokem by mohlo jít o slušnou a kultivovanou kampaň. „Oba pánové mají predispozice, aby kampaň byla slušného charakteru. I když bude ostřejší, oba si uvědomují, že zůstane v limitech slušné komunikace,“ popsal pro TA3.

I tak si ale oba tábory začaly vyměňovat první dloubance. Korčok se ve svém předvolebním klipu vymezil proti svému hlavnímu předpokládanému soupeři a podpořil tak vykreslování Pellegriniho jako Ficovy „podržtašky“.

Fico zase Pellegriniho hájí mimo jiné i slovy o tom, že „není americký sluha jako pan Korčok“.

The first major hoax of the presidential campaign has also already appeared. Korčok was accused of collaborating with the StB, but the Institute of National Memory there promptly responded by saying that the documents allegedly proving his collaboration were forgeries.

‘Subversives’ Danko and Matovič

That it will not be a calm and cultured campaign is mainly suggested by the chairman of the SNS Andrej Danko and the head of the Slovakia movement (formerly OĽaNO) Igor Matovič.

Igor Matovič v parlamentu


Slovenský expremiér Matovič jde do prezidentských voleb. ‚Nemám šanci na druhé kolo,‘ hlásí dopředu


Číst článek

První jmenovaný už na Pellegriniho útočí dlouhé týdny, přestože jde o koaliční partnery. Při oficiálním oznámení kandidatury pak jako neřízená střela nejprve prohlásil, že dělá premiér Fico chybu, když sám nekandiduje, a poté se opět opřel do Pellegriniho: „Prezident musí mít určité hodnoty a pro mě i mého voliče je Pellegrini nezastává. V prezidentském úřadě by současnou vládní koalici zradil.“

I druhý zmíněný svou kandidaturou může hlavnímu favoritovi škodit. Expremiér Matovič se pro kandidaturu rozhodl na poslední chvíli, i proto tak zatím nefiguruje v prezidentských modelech. Dlouhodobě ale platí za jednoho z nejméně populárních slovenských politiků.

„Formálně kandiduji za prezidenta, ale ve skutečnosti ne. Dopředu vím, že nemám šanci,“ říká Matovič. Svou roli ve volbách vidí jako „bobkový list“. Ten dle něj také nikdo nejí, ale celému jídlu dodá potřebnou chuť. V kampani chce klást ostatním kandidátům nepříjemné otázky.

Danko i Matovič již od parlamentních voleb několikrát na Pellegriniho zaútočili na velmi osobní úrovni. Jejich poslední vyjádření jen potvrzují, že na tom nehodlají nic měnit.

„Nemyslím si, že Matovičovou kandidaturou bude výrazně ohrožen postup obou hlavních favoritů do druhého kola,“ uvedl pro SME sociolog z Univerzity Komenského v Bratislavě Pavol Baboš.

Hlavní soupeři

Předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini na návštěvě Poslanecké sněmovny ČR


Výsledek prezidentských voleb by se mohl lámat na Pellegriniho loajalitě k Ficovi, myslí si sociolog


Číst článek

Pellegrini už má za sebou zkušenosti z řízení parlamentu, ministerstva zdravotnictví, vnitra, školství, investic a informatizace i postu předsedy vlády, kterým byl v letech 2018–2020 ještě v barvách Směru.

„Na slovenské politické scéně už byl poslancem, místopředsedou parlamentu, předsedou parlamentu, ministrem, místopředsedou i předsedou vlády a v této krásné sbírce mu do velké sedmičky chybí jen prezident. Zdá se, že touží po zkompletování,“ popsal v Českém rozhlase sociolog Michal Vašečka.

Při oznámení kandidatury zdůraznil heslo „Slovensko už potřebuje klid“. Ve svém předvolebním klipu se hlásí ke Štefánikovi, Dubčekovi, Štúrovi i obyčejným lidem. Jako svou devízu zmínil i to, že se ve funkci premiéra potkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, ruským prezidentem Vladimirem Putinem i papežem Františkem.

In terms of political support, it can rely on the two strongest government parties, Smér and Hlas. He founded the second named after the split with Robert Fic in the summer of 2020, although on a personal level the two men are not friends, with the formation of the new government they became political partners again.

Career diplomat Ivan Korčok was the Slovak ambassador to Germany and the USA, he was in charge of the Slovak presidency in the Council of the EU, he was the head of the delegation for accession negotiations to NATO and between 2020 and 2022 he was the foreign minister for SaS.

As president, he wants to follow up on the legacy of November 1989, emphasizes anchoring in the Euro-Atlantic area, offers experience and expertise as well as “a word that always applies”. He promises to be a decent but forceful head of state.

In addition to SaS, it is also openly supported by the strongest opposition party, Progressive Slovakia.

11 candidates

 • Peter Pellegrini (Voice)
 • Ivan Korčok
 • Stefan Harabin
 • Igor Matovič (Slovakia)
 • Andrej Danko (SNS)
 • Krisztián Forró (Alliance)
 • Jan Kubis
 • Marian Kotleba (ĽSNS)
 • Patrik Dubovsky
 • Milan Náhlik
 • Robert Švec

Jakub Grim

Share on Facebook


Share on Twitter

Share on LinkedIn

Print

Copy the url address


Abbreviated address

Copy to clipboard

Close


The article is in Czech &&

Tags: Slovak elections clear favorites spoilers iRADIO

-

PREV Two and a half years for criticizing the war in Ukraine. Oleg Orlov heard the verdict
NEXT Tucker Carlson is not the first “journalist” who wants to radicalize his fellow citizens with Russian “reality”.