Blackbird Movie Review | iRADIO

--

Discovering one’s own sexuality at an advanced age, so-called “autumn” love and the independent single life of a woman in the middle of a traditional society. Georgian Blackbird in Blackberry is one of last year’s pleasant festival surprises – and it touches on all of these themes. The stylistically expressive and excellently acted film is now showing in Czech cinemas.



Premieres by Pavel Sladký
Bramble
9:28 am April 25, 2024

Share on Facebook


Share on Twitter

Share on LinkedIn

Print

Copy the url address


Abbreviated address





Copy to clipboard

Close

From the movie Blackbird in the Blackberry | Source: Artcam Films

48-year-old Etero is a virgin. She lives alone in her family’s house, has no partner and runs a local drugstore, a shop with a mildly ironic name, Just for You. Etero likes the independence it gives her. She is well aware that before she was basically just a servant to her brother and father, who after all “needed a woman to take care of them”.

He sees his rural girlfriends struggling with other kinds of existential loneliness, infidelity, subordinate roles, and misunderstandings in their marriages. Maybe even domestic violence. “If marriage and sex brought happiness, many women would be happy. And do you see anyone happy here?” Etero sums it up in one scene.


Pozor, tenhle akční hrdina kouše. Dev Patel otvírá svou režijní tvorbu Opičím mužem


Číst článek

Pak zažije převratný den. Otřese to jejími jistotami a připomene konečnost. Etero, kterou hraje s půvabnou směsí klidu, intenzivního vnitřního života, ale i smutku Eka Chavleishvili, najde svou „podzimní lásku“, a ta pro ni postupně znamená hned několikeré překvapení.

Centrální metafora kosa v ostružiní, kterého spatříme hned v úvodní scéně, proměňuje svůj potenciál v průběhu celého filmu a dokazuje, jak je významově bohatý. Na kosa se totiž můžeme nejdřív dívat jako na signál smrti, memento mori, ale vzápětí jako na metaforu individuality a osamělosti, ale také lásky nebo dítěte.

Ostružiní nejsnadněji můžeme interpretovat jako rodiče, spolužáky, přítelkyně a přátele a celkově život v trnech společnosti. Anebo to vše také lze vidět jako prostý přírodní detail, protože vztah Etero k rodnému venkovu je silný.

Etero ve světě nevyžádaných komentářů

Elene Naveriani, nebinární autorstvo, snímek natočilo podle stejnojmenného gruzínského románu. Zvolilo originální stylizaci připomínající lakonicky sošnou dramatičnost a úsměvnou grotesknost filmů Akiho Kaurismäkiho, a to i díky barevnému ladění anebo využití šansonu v soundtracku.

Zároveň se ale nezříká poetických gruzínských tradic a samozřejmě ani současného společensko-kritického pojetí snímku zabývajícího se sebepřijetím, netolerancí, ale i fluidností sexuality, například v motivu vzpomínky na dívku jménem Lela. 

Z filmu Kos v ostružiní | Zdroj: Artcam Films

Hlavní hrdinku Etero stylizuje jako lehce neobratnou tváří v tvář moderní současnosti, ale také sebevědomou a svéráznou ženu, která dokáže vnímat, kolik je kolem ní krásy světa. A to i když musí neustále snášet uštěpačné poznámky a nevyžádané kritické komentáře například ke svému tělu, se kterým ale dokáže být mnohem víc spokojená než okolí.

Kos v ostružiní je velmi konkrétní ve své kritice, a přitom originální ve své poetice. To se nedalo tak úplně říct například o španělském Mamacruz, který byl v Česku před nedávnem také uveden a je na podobné téma, tedy o osvobození ženského těla i ducha hrdinky ve vyšším věku. Ten působil poněkud prostě a konjunkturálně.

Gruzie v potížích

A film je také intenzivní připomínkou vitality gruzínského filmu, který v posledních letech dále navazuje na své silné tradice. Režiséři a režisérky jako například Levan Akin (Dokud se tančí, Crossing), Nana Ekvtimishvili a Simon Gross (Moje šťastná rodina), Dea Kulumbegashvili (Začátek), případně Levan Koguashvili (Čtvrtá brightonská ulice) a jiní rozvíjejí lokální kinematografii.

Kos v ostružiní

drama
Švýcarsko/Gruzie, 2023, 110 min

Režie a scénář: Elene Naveriani
Hrají:Eka Chavleishvili, Temiko Chichinadze, Lia Abuladze

Bojují s těžkými domácími podmínkami, které nedávno vedly kromě jiného k rozštěpení místního filmového centra, zastupující kinematografii v zahraničí.

Na protest proti přístupu Gruzínského národního filmového centra, státní instituce, podléhající prioritám současné proruské gruzínské vlády, vznikl Gruzínský filmový institut. Ten je nezávislým orgánem, vytvořeným samotnými filmaři, kteří jsou s politiky v přímém sporu.

Stačí si tedy vybrat, jestli budete Kosa v ostružiní sledovat nejvíc jako politickou, poetickou, tělesnou, nebo společensko-kritickou podívanou. Všechny možnosti dávají smysl.

The film Kos v ostružiní had its pre-premiere at the human rights festival One World. Czech cinemas will play it from April 25, 2024.

Pavel Sladky

Share on Facebook


Share on Twitter

Share on LinkedIn

Print

Copy the url address


Abbreviated address





Copy to clipboard

Close


The article is in Czech &&

Tags: Blackbird Movie Review iRADIO

-

NEXT The house of the sex symbol of the 60s and 70s Raquel Welch will surprise you with its cosiness